UMASZCZENIE
Dopuszczalne są wszystkie kolory, czyli: płowy, biały, brązowy, rudy, czarny… Sierść może być w łaty (pinto) jak i też pręgowana. Charakterystyczną cechą wyglądu Akity Amerykańskiej jest czarna maska (może być z białą strzałką). Pinto na białym tle powinny mieć równomiernie rozmieszczone łaty na głowie i nie więcej niż jedną trzecią powierzchni tłowia. Całe białe (jednolitej maści) Akity nie mają czarnej maski. Kolor podszerstka często jest odmienny od włosa okrywowego.
m
ZDROWIE
Najczęstsze choroby dotykające Akity Amerykańskie:
-
dysplazja stawów biodrowych
-
zanik siatkówki oka
-
katarakta
-
alergie skórne, pokarmowe
-
zaburzenia przemiany materii
-
choroby tarczycy i trzustki
-
problemy immunologiczne
-
skręt żołądka
Dla zdrowia psa bardzo ważne jest stosowanie odpowiedniej diety. Pies ten nie może jadać „byle czego”. Resztki ze stołu, komercyjne, chemicznie przetworzone karmy, czy to chrupki, czy też mokre papki nie nadają się dla Akity Amerykańskiej. Dieta tego psa powinna być dokładnie przemyślana i zbilansowana. Jedyna i właściwa opcja odżywiania dla tej rasy psa, którą ja rekomenduję dla szczeniąt i psów z mojej hodowli jest BARF/RAW. Zapraszam do zapoznania się z opisem diety RAW/BARF w oddzielnej zakładce na mojej stronie oraz do kontaktu mailowego i telefonicznego w razie pytań w tym zakresie. Żywienie dla zdrowia fizycznego oraz psychicznego psa jest bardzo ważne i nie można tej kwestii bagatelizować. Lepszym rozwiązaniem jest zaangażować się w zdrowe odżywianie swojego psa, niż wydawać krocie na jego leczenie. Takie jest moje zdanie, a Ty jak uważasz?
m=
Badania wykonywane sukom hodowlanym i reproduktorom:
-
DYSPLAZJA BIODROWA I ŁOKCIOWA– badanie nie wymagane przez ZKwP, ale jest wykonywane przez świadomych oraz odpowiedzialnych hodowców, ponieważ bardzo ważne jest aby rozmnażane były psy tylko i wyłącznie wolne od dysplazji biodrowej i łokciowej. Dysplazja stawów biodrowych jest uznawana jako choroba dziedziczna poligenowa, czyli powodowana przez interakcje wielu genów. Dlatego hodowla psów o normalnych stawach ogranicza częstotliwość występowania genotypów dysplazji.
Dysplazja stawów biodrowych (HD – Hip Dysplasia)
Wynik pożądany: HD- A/A wolny od dysplazji
Inne wyniki:
HD B – prawie normalny
HD C – nieznaczna (lekka) dysplazja
HD D – umiarkowana (średnia) dysplazja
HD E – ciężka dysplazja
Dysplazja stawu łokciowego (ED – Elbow Dysplasia)
Wynik pożądany: ED 0/0 wolne/normalne od dysplazji stawy łokciowe
Inne wyniki:
1/1 (czy 0/1, 1/0) – lekka dysplazja
ED 2/2 (czy 0/2, 2/0) – umiarkowana dysplazja
ED 3/3 (czy 0/3, 3/0) – ciężka dysplazja
-
ZANIK SIATKÓWKI OKA (PRA) – jest wspólnym terminem wykorzystanym do opisania szeregu wrodzonych degeneracji siatkówki prowadzących do utraty wzroku i w efekcie do ślepoty. PRA obecnie jest znany u ponad 100 psich ras. Także nie wymagane badanie przez ZKwP, ale jak najbardziej powinno być wykonywane przez hodowców tak samo suce hodowlanej jak i reproduktorowi. Badania kliniczne powtarzane są co roku (ich ważność to 12 miesięcy), badania genetyczne wykonuje się raz na całe życie.
Wynik pożądany: Oczy zdrowe
Inny wynik: Oczy chore
m
PIELĘGNACJA
Akita Amerykańska ma piękną, gęstą, niedługą sierść. Najbliżej skóry posiada miękki, wełnisty podszerstek, a druga warstwa to włos okrywowy – szorstki, odstający i dłuższy. Sierść na głowie i kończynach powinna być wyraźnie krótsza, przylegająca do skóry. Ogon jest puszysty o gęstym, długim włosie. Dzięki takiej sierści pies nie marznie zimą, jest odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne. Również latem daje Akicie ochronę termiczną.
Pielęgnacja Akity Amerykańskiej nie jest skomplikowana. Należy sierść psa regularnie wyczesywać, gdyż podszerstek może się filcować, a martwy, niewyczesany włos utrudnia wentylacje skóry. Najlepiej szczotkować psa raz w tygodniu włosianą lub metalową szczotką, a w okresie linienia zgrzebłem. Zawsze zgodnie z włosem, a nie pod włos ( pod włos czesanie niszczy sierść psa). Czym częściej to będziemy robić, tym szybciej pies wymieni włos. Akity linieją dwa razy do roku i cały proces wraz z wymianą włosa na nowy trwa około dwóch miesięcy. Jest to proces gwałtowny, gdzie pies w tym okresie wygląda bardzo nieatrakcyjnie. Również może mieć to niekorzystny wpływ na jego nastrój i samopoczucie. Także skóra w tym okresie jest bardziej delikatna, o czym proszę pamiętać przy pielęgnacji psa.
Należy wspomnieć także o kąpielach psa. Pamiętajmy przyzwyczajać naszego psa od małego do zabiegów pielęgnacyjnych – to bardzo ważne, gdyż Akity Amerykańskie nie przepadają za przymusowymi kąpielami. Nie może być to częstsze niż cztery razy do roku, ponieważ wysuszamy wtedy skórę (łupież) oraz włos (staje się łamliwy i matowy). Pies ma nieprzemakalną sierść, więc trzeba go starannie namoczyć wodą czy szamponem. Słuchawkę od prysznica trzymamy blisko ciała psa, sukcesywnie kawałek po kawałku namaczając sierść, szampon natomiast delikatnie, dokładnie wcieramy w sierść. Szampon powinien być jak najbardziej naturalny (krótki skład, naturalne składniki; drogi nie znaczy najlepszy!). Także proszę pamiętać o dokładnym spłukaniu. Przed suszeniem postarajmy się sierść pozbawić nadmiaru wody poprzez ręczniki. Suszymy psa zgodnie z w włosem bardzo długo ciepłym strumieniem powietrza z suszarki jednocześnie go czesząc. Włos wtedy ładnie odbija się od nasady. Należy suszyć psa, aż do suchości, aby podszerstek nie był nasiąknięty wodą. Na koniec suszymy psa letnim powietrzem, aby zamknąć łuski włosa.
Oprócz kąpieli, szczotkowania należy mieć na względzie także przycinanie za długich pazurków psu, kontrolowanie stanu uszu, oczu i zębów, łap oraz gruczołów okołoodbytowych.
Pamiętajmy też, że jeżeli nagle włos naszej Akity stał się matowy, łamliwy, wypadający, a nie kąpiemy go za często, wyczesujemy go prawidłowo może być to oznaka złego odżywiania i problemów zdrowotnych. Proszę wtedy skontaktować się z nami oraz z weterynarzem w celu wyjaśnienia przyczyny tego problemu.
